Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

XXVII CIESZYŃSKIE PREZENTACJE FILMOWE

data rozpoczęcia:
01.12.2017 00:00
data zakończenia:
07.12.2017 00:00
miejsce:
adres:
Kino Piast, ul. Ratuszowa 1
XXVII CIESZYŃSKIE PREZENTACJE FILMOWE XXVII CIESZYŃSKIE PREZENTACJE FILMOWE

XXVII CIESZYŃSKIE PREZENTACJE FILMOWE DKF „Fafik” ● Kino „Piast” (1 – 7.12.2017)

1.12 (piątek) 19:45 NAJLEPSZY

Polska, 2017, 110`, od lat 15, reż.: Łukasz Palkowski, wyk.: Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Kamila Kamińska i inni.

Nowy film reżysera kinowego hitu „Bogowie” - Łukasza Palkowskiego. Twórca znowu sięga po życiorys niezwykłej osoby, człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego dna.
Bohaterem filmu jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś pozostaje osobą praktycznie nieznaną. „Najlepszy” przedstawia fascynującą historię inspirowaną życiem Jerzego Górskiego, który ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na morderczym dystansie Double Ironman.

O filmie pisano:
„Najlepszy” to kolejny dowód na to, że Palkowski potrafi w bardzo ciekawy sposób opowiadać ludzkie historie. Film o Górskim jest pod pewnymi względami nawet lepszy od „Bogów”, chociaż powiela ten sam błąd - wybór piosenek do soundtracku wydaje się mocno losowy i nie zawsze pasuje do ekranowych wydarzeń. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze historii, która z pewnością zachwyci wielu widzów. Panie Palkowski, czekamy na więcej!
Kacper Jasztal, kino.dlastudenta.pl

2.12 (sobota) 19:45 THE SQUARE

 Szwecja/Niemcy/Francja/Dania, 2017, 142`, od lat 15, reż.: Ruben Ostlund, wyk.: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West Hüller, Michael Wittenborn i inni.

Fantastyczna wyobraźnia! Niesamowicie śmieszny film! Mógłbym go oglądać bez końca. Pedro Almodóvar
Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?
„The Square” to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Film Rubena Östlunda wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali między innymi Pedro Almodóvar, Paolo Sorrentino oraz Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas zwierzęce i dzikie. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.
Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą, wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się dla niego nie lada wyzwaniem...
Tadeusz Sobolewski na łamach „Gazety Wyborczej” pisał, że: Ten wybitny film, to kino nieludzko śmieszne oraz okrutnie autoironiczne.

3.12 (niedziela) 19:45 BORG/McENROE. MIĘDZY ODWAGĄ A SZALEŃSTWEM

Szwecja/Dania/Finlandia, 2017, 107`, od lat 15, reż.: Janus Metz, wyk.: Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgard i inni.

Wimbledon 1980. Cały świat wstrzymuje oddech. Rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg, najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany oraz skuteczny - jest ulubieńcem publiczności.
Nikt jednak nie wie o dramacie rozgrywającym się poza kortem. Niespełna 24-letni tenisista jest fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi, które rujnują także jego życie prywatne. Jego przeciwnik to 20-letni John McEnroe, porywczy i wybuchowy, zdeterminowany, by zająć miejsce swojego dotychczasowego idola. Jaką cenę może mieć sukces?

O filmie pisano:
Duński reżyser stworzył opowieść o dwóch nie widzących świata poza sportem mężczyznach, którzy stają się ofiarami nie tylko swojej ambicji i talentu, ale także społeczeństw, w których przyszło im dorastać i zdobywać życiowe szlify. Film, w którym słynny finał jest jedynie efektownym postawieniem kropki nad „i”, efektowną fabularną klamrą, a nie główną atrakcją. Tą, zgodnie z tytułem, są Szwed Björn Borg i Amerykanin John McEnroe.
Darek Kużma, Onet.pl

4.12 (poniedziałek) 19:45 MAUDIE

Irlandia/Kanada, 2016, 115`, od lat 15, reż.: Aisling Walsh, wyk.: Ethan Hawke, Sally Hawkins, Kari Matchett i inni.

Historia życia malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Akcja filmu obejmuje lata 1938 – 1970. W tej niesamowitej opowieśći o kruchej, ale pełnej energii kobiecie, która nade wszystko pragnęła niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy zakochała się publiczność oraz krytycy na całym świecie, czego dowodem jest, że film z tegorocznej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym wrócił jako zwycięzca, otrzymując Nagrodę Publiczności!
Tytułową postać w filmie kreuje Sally Hawkins, która przygotowywała się kilka miesięcy do zagrania roli Maud. W tym celu zapisała się nawet na lekcje malarstwa. Kiedy w filmie widzimy główną bohaterkę malującą obrazy, naprawdę maluje je Sally Hawkins.
Dodatkową atrakcją dla miłośników malarstwa jest fakt, że w filmie zobaczyć można kilka prawdziwych obrazów, namalowanych przez Maudie, które na potrzeby filmu zgodziła się wypożyczyć Galeria Sztuki z Nowej Szkocji oraz prywatni właściciele jej prac.

O filmie pisano:
Film Walsh to kino na wskroś kameralne. Nie ma tu wielkich zwrotów akcji ani powalających efektów specjalnych. Jest za to intymna opowieść o dojrzewaniu do miłości i podążaniu za marzeniami. Nic dziwnego, że obraz skradł serca publiczności zakończonego niedawno festiwalu Dwa Brzegi. Przy czym słowo „obraz” wydaje się tu kluczowe. Nie tylko dlatego, że opowiada o genialnej ludowej malarce, ale również dlatego, że Aisling Walsh idąc w ślady swojej bohaterki, nakreśla prawdziwe dzieło sztuki.
Magdalena Fijołek, niezalezna.pl

5.12 (wtorek) 19:45 OBDAROWANI

USA, 2017, 101`, od lat 15, reż.: Marc Webb, wyk.: Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan i inni.

Frank Adler to samotny mężczyzna, który mieszka w małym miasteczku na Florydzie i wychowuje „genialne dziecko” - wybitnie uzdolnioną siostrzenicę, Mary. Frank pragnie, aby Mary uczyła się w zwykłej szkole, ale jego bogata i wpływowa matka ma wobec Mary inne plany. Chce wziąć edukację wnuczki w swoje ręce i wysłać ją do szkoły dla wybitnie uzdolnionych, rozdzielając tym samym Franka i Mary. Evelyn ma po swej stronie całą armię prawników, podczas gdy Frank może liczyć tylko na dwie osoby: życzliwą mu gospodynię oraz nauczycielkę Mary, Bonnie.
Twórcy filmu skonsultowali się z uznanymi matematykami, aby wiarygodnie przedstawić Mary i jej geniusz. Zależało im na tym, by wszystko było realistyczne – zarówno sceny odrabiania lekcji jak i wypełniania testów matematycznych. O konsultacje poproszono też psychologów i rodziców wybitnie uzdolnionych dzieci. Jednym z ekspertów był wybitny matematyk Jordan Ellenberg, który tak się wypowiadał na temat filmu „Obdarowani”: Historia Mary przypomina mi moją własną. Moi rodzice to statystycy i od małego interesowałem się matematyką. Pamiętam, że jako 2-3letni szkrab siedziałem pod stołem i liczyłem. Przeczytałem scenariusz i pomyślałem, że to ciekawy pomysł, pokazać życie takiego dzieciaka. Doskonale rozumiem dylemat Franka. Z jednej strony chcemy, by
nasze dzieci miały pasję i rozwijały ją, a z drugiej nie chcemy pozbawiać ich normalnego dzieciństwa. Wspaniale mieć ponadprzeciętny dar, ale pamiętajmy też, że dziecko nadal jest dzieckiem – nawet, jeśli przy okazji jest geniuszem”.

6.12 (środa) 19:45 CICHA NOC

Polska, 2017, 97`, od lat 15, reż.: Piotr Domalewski, wyk.: Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik, Agnieszka Suchora, Tomasz Schuchardt, Maria Dębska i inni.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017) – nagroda za Najlepszy Film oraz za najlepszą rolę męską dla Dawida Ogrodnika
Don Kichot 2017 – nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych dla Piotra Domalewskiego – reżysera filmu „Cicha noc”.

Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany.
Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy...

O filmie pisano:
Przenikliwa i pełna czułości „Cicha noc” Piotra Domalewskiego to bezsprzecznie najlepszy film tegorocznego festiwalu w Gdyni. Kino utkane z emocji i boleśnie prawdziwe.
Bartosz Staszczyszyn, culture.pl
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7.12 (czwartek) 19:45 KLASYKA NA PREZENTACJACH:
BRACIA LUMIERE

Francja, 2016, 90`, od lat 12, reż.: Thierry Fremaux, wyk.: Thierry Fremaux, Auguste Lumiere, Louis Lumiere, Martin Scorsese i inni.

Porywająca historia narodzin kina – z pasją i humorem opowiedziana przez Thierry'ego Fremaux, dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumiere w Lyonie. Dokument „Bracia Lumiere” to unikalne spojrzenie na Francję i świat z początków współczesnej ery, a przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę dla dzisiejszego kina. W 1895 roku Louis i Auguste Lumiere wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble oraz śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod sztukę filmową.
Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji, Thierry Fremaux wybrał 114 obrazów. Są to zarówno klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia.
Wszystkie one, zrekonstruowane cyfrowo, zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumiere.

XXVII CIESZYŃSKIE PREZENTACJE FILMOWE
DKF „Fafik” ● Kino „Piast” (1 – 7.12.2017)

1.12 19:45 NAJLEPSZY
♦ Polska, 2017, 110`

2.12 19:45 THE SQUARE
♦ Szwecja/Niemcy/Francja/Dania, 2017, 142`

3.12 19:45 BORG/McENROE
♦ Szwecja/Dania/Finlandia, 2017, 107`

4.12 19:45 MAUDIE
♦ Irlandia/Kanada, 2016, 115`

5.12 19:45 OBDAROWANI
♦ USA, 2017, 101`

6.12 19:45 CICHA NOC
♦ Polska, 2017, 97`

7.12 19:45 BRACIA LUMIERE
♦ Francja, 2016, 90`
-----------------------------------------------------------
P r o j e k c j e : Kino „Piast”, ul. Ratuszowa 1, 43-400 Cieszyn


 

Zobacz również: