Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

Wystawa dzieł Artura Szołdry

data rozpoczęcia:
22.10.2017 00:00
data zakończenia:
22.11.2017 00:00
miejsce:
adres:
Muzeum Magicznego Realizmu - Ochorowiczówka
Wystawa dzieł Artura Szołdry Wystawa dzieł Artura Szołdry

Nie lada gratka dla fanów fantasy i niecodziennych rzeźbiarskich performanców. W najbliższą niedzielę (22 października) o godz. 17.00 w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka w Wiśle odbędzie się wernisaż z udziałem Artura Szołdry – wybitnego rzeźbiarza pochodzącego z Ustronia. Spotkanie z artystą zapoczątkuje wystawę „Horyzont Zdarzeń, Tajemnica Percepcji”, którą będzie można oglądać do 22 listopada. Wydarzenie to otwiera cykl wystaw, które będą prezentowane w Ochorowiczówce, m.in. prac Jerzego Dudy-Gracza czy Rafała Olbińskiego.

Leonardo Da Vinci Beskidów
Pełne, monumentalne rzeźby i głębokie płaskorzeźby o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami fantasy. Do tego magiczny klimat i częsty motyw klucza. To znaki rozpoznawcze Artura Szołdry, wybitnego artysty-rzeźbiarza pochodzącego z Ustronia. Poprzez metaforykę i głębię swoich prac, Szołdra często określany jest Leonardem Da Vincim Beskidów. - Moja twórczość opiera się na kluczu – opowiada Artur Szołdra i dodaje: – To swego rodzaju metafora. Każdy z nas czegoś takiego poszukuje, jakiegoś wytrycha, którym może otworzyć swój własny, najprawdziwszy świat. Ja wciąż poszukuję tego właściwego klucza. Każda moja praca, każdy projekt jest jak szlifowanie jego ząbków, które w końcu będą idealnie pasować do tych jedynych drzwi, za którymi poczuję się w pełni szczęśliwy artystycznie.

Tajemnica zaklęta w rzeźbie
- Unikam tworzenia rzeźb pod jakieś określone gusty – mówi artysta– głównie są to ludzie, postacie. Czasami wchodzę do warsztatu i nie mam żadnego planu. Gdzieś w kącie stoi rzeźba i „odpoczywa”, nabiera atmosfery tego miejsca. Biorę wtedy do ręki kawałek odpadu i nagle powstaje twarz, bo gdzieś spotkałem kogoś, kogo spojrzenie było tak wyjątkowe, że utkwiło mi w pamięci. Zwykle sama rzeźba może powstać nawet w miesiąc, ale to jest ta fizyczna część jej wykonania. Czasami poprzedzają ją długie chwile zanurzania się w myśli, tworzenia najbardziej odpowiedniej koncepcji. Potrafię twarz wyrzeźbić w piętnaście minut, ale uzmysłowienie sobie, jaki wyraz ma mieć, wymaga o wiele więcej czasu – tłumaczy Szołdra.

Magiczne miejsce, wyjątkowa wystawa
„Horyzont Zdarzeń, Tajemnica Percepcji” to nazwa wystawy, którą Artur Szołdra przygotował specjalnie dla Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle, gdzie na kilkuset metrach powierzchni wystawienniczej prezentowanych jest ponad 300 surrealistycznych obrazów i rzeźb polskich twórców z pogranicza snu i fantazji. Tym samym jest to jedyna w Polsce i bodaj największa w Europie stała wystawa dzieł tego nurtu w sztuce. „Ochorowiczówka” po zawiłych latach świetności (przebywali tu m.in. Władysław Reymont czy Bolesław Prus) zaczęła popadać w ruinę. Na szczęście została wyremontowana i rozbudowana, by 1 maja, w 100-lecie śmierci Juliana Ochorowicza, otworzyć się na zwiedzających. Bo właśnie od Ochorowicza, budowniczego willi, w której się znajduje, Muzeum wzięło swoją nazwę. A była to postać wyjątkowa, jeden z najbardziej znanych w Europie polskich wynalazców i naukowców przełomu XIX i XX wieku. Jemu poświęcona jest też specjalna, stała wystawa, eksponowana w podcieniach Muzeum.

Notatka artysty
Artur Szołdra - artysta, rzeźbiarz. Mieszka i tworzy w Ustroniu.
Urodził się 7 maja 1977 r. Swoje rzemiosło i kunszt artysta doskonali od ponad 15 lat. Umiejętności rozwijał w pracowni rzeźby regionalnego twórcy Zbigniewa Hławiczki. Artur Szołdra wykonuje głównie rzeźby pełne, monumentalne oraz głębokie płaskorzeźby. Zajmuje się też rzeźbą użytkową (unikatowe autorskie meble), samodzielnie projektuje wyposażenie wnętrz (np. lokali), oraz montuje rzeźbione elementy trafnie aranżując je w przestrzeni pomieszczeń. Znakiem rozpoznawczym artysty są rzeźby o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami „fantasy”. Jego prace są ekspresyjne, często magiczne o specyficznym klimacie. Unikatowe dzieła wykonane są przede wszystkim w drewnie, często łączone z inną materią jak miedź, stal czy kamień. W twórczości Artura Szołdry dominuje postać człowieka i otaczającej go przestrzeni oraz energetyczna relacja pomiędzy nimi. Swoimi formami artysta prowokuje do myślenia i upiększa skwery, ogrody, parki i przestrzenie domów. Na jego koncie jest kilka wystaw autorskich i liczne plenery rzeźbiarskie w kraju i za granicą, gdzie
z wielkim uznaniem odbierane są jego prace.

Performance artystyczny Artura Szołdry można było podziwiać podczas Nocy Muzeów w Katowicach. Artysta poprowadził tam warsztaty rzeźbiarskie, podczas których powstała wspólna rzeźba o magicznym wymiarze.
Artysta często uczestniczy w spektakularnych pokazach wycinania rzeźb za pomocą piły spalinowej. Można wówczas śledzić narodziny pięknych monumentalnych kompozycji rzeźbiarskich stworzonych w krótkim czasie, zrobionych niezwykle precyzyjnie i szczegółowo.

Artur Szołdra jest też twórcą statuetki wręczanej laureatom GrandPrix w prestiżowym konkursie „Kryształy PR” podczas ogólnopolskiej Konferencji PR w Samorządzie i Administracji Państwowej. Większość rzeźb Artura Szołdry znajduje się w kolekcjach prywatnych. Jedyna stała, ogólnodostępna ekspozycja prac artysty znajduje się Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle.


 

Zobacz również: