Kalendarz imprez

Wiadomości

Kontakt24

<

25. BABIE LATO FILMOWE

Gdzie:
Pozostałe Bystrzyca / Trzyniec / Jabłonków / Cierlicko

Kiedy:
04 października 2017 (środa) do 08 października 2017 (niedziela)

Opis:

JUBILEUSZOWE 25. BABIE LATO FILMOWE 4-8.10.2017


Zbliża się 25. Babie Lato Filmowe organizowane przez trzyniecki Klub Kultury. Historia zatacza koło – w jubileuszowej edycji, tak jak i podczas pierwszego spotkania z filmem polskim w Cierlicku (które dało początek całemu festiwalowi), weźmie udział gość specjalny Kazimierz Kutz. Przy tej okazji, wspominając początki imprezy i wracając do jej źródeł - nad Zaporę Cierlicką, zaprezentujemy retrospektywę filmów reżysera: Sól ziemi czarnej (1969), Paciorki jednego różańca (1979), Śmierć jak kromka chleba (1994).

Kazimierz Kutz przyjedzie na Zaolzie w piątek i z gośćmi 25. BLF spotka się w Kinie Mír w Jabłonkowie o godz. 17:00, a w sobotę okazję do rozmów z reżyserem będą mieli widzowie Paciorków jednego różańca w Domu PZKO w Bystrzycy o 17:30.

Będziemy również gościli reżyserów: Josefa Tukę, Lucię Klein Svobodę, Petra Svobodę i Aleksandra Pietrzaka, a z grona aktorów swój udział zapowiedział Philippe Tłokiński. Urodzony we Francji i wychowany w Szwajcarii, od kilku lat regularnie pojawia się w polskich produkcjach – m.in. jako odtwórca głównej roli w Nocy Walpurgi, debiutanckim filmie Marcina Bortkiewicza, zwycięzcy zeszłorocznego konkursu debiutów BLF.W tym roku zasiądzie w jury tego konkursu. A będzie z czego wybierać! O „Złoty debiut” powalczą 4 filmy polskie, 3 czeskie i 2 słowackie. Wśród nich znajdą się Ostatnia rodzina w reż. Jana P. Matuszyńskiego, Królewicz Olch Kuby Czekaja, Špína Terezy Nvotovej czy Taxi 121 Dana Pánka.

Tradycyjnie prezentujemy również hity sezonu. Należą do nich bezsprzecznie Wołyń Wojciecha Smarzowskiego, Jestem mordercą Macieja Pieprzycy czy ostatni film Andrzeja Wajdy, Powidoki. Z czeskiej kinematografii pokażemy przedpremierowo 8 hlav šílenství (8 głów szaleństwa) w reż. Marty Novákovej, biograficzny film poświęcony rosyjskiej poetce Annie Barkovej. Z czesko-słowackich koprodukcji na dużym ekranie pojawią się też Po strništi bos (Boso po ściernisku) Jana Svěráka – dzięki któremu przeniesiemy się do czasów Protektoratu Czech i Moraw – oraz przedpremierowa Čára (Linia) Petera Bebjaka, kryminalną historię na słowacko-ukraińskiej granicy.

Organizatorzy 25. BLF przygotowali ucztę dla każdego widza, również dla całych rodzin – dorosłych i dzieci zapraszamy na ekranizację polskiego bestsellera Marcina Szczygielskiego pt. Za niebieskimi drzwiami w reż. Mariusza Paleja.

Kolejnym powrotem do źródeł podczas 25. BLF będzie projekcja kultowego Rejsu Marka Piwowskiego, która zakończy nasze jubileuszowe spotkanie i poprzedzi ogłoszenie werdyktu konkursu debiutów.

Po szczegóły odsyłamy na nasze strony internetowe http://babielatofilmowe.pl/

Pięciodniowa impreza będzie się odbywała w kinach w Trzyńcu, Jabłonkowie, Cierlicku oraz – tym razem nie w kinie, ale w Domu PZKO (Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego) w Bystrzycy. Od wielu lat bystrzyckie kino stanowiło zaplecze organizacyjne całego festiwalu, obecnie jednak przechodzi ono remont i korzystamy z gościnności miejscowych Polaków.

To będzie wyjątkowy festiwal. – Srebrne gody – jak zapowiada dyrektor i pomysłodawca BLF, Tadeusz Wantuła - to piękne podsumowanie wieloletniej tradycji festiwalowej na Zaolziu, będącej okazją do spotkań z polską, czeską i słowacką kinematografią. Czas pokaże, jakie będą kolejne lata, a tymczasem gorąco zapraszam na 25. BLF!


Szymon Brandys
tel. +420 607 270 075
e-mail: http://babielatofilmowe@gmail.com

http://babielatofilmowe.pl/pl
www.filmowebabileto.cz
https://www.facebook.com/BabieLatoFilmoweFilmFestival


 

Kontakt z redkacją .