Kalendarz imprez

Wiadomości

Kontakt24

<

Tragikomedia: Zabawa w koty

Gdzie:
Czeski-Cieszyn Cieszyńkie divadlo ul. Ostrawska 67

Kiedy:
03 października 2017 (wtorek) g. 19:00

Opis:

Głośna tragikomedia węgierskiego dramatopisarza Istvana Örkeny ze sławnymi aktorkami: Pavlą Tomicovą i Zorą Valchařovą-Poulovą w rolach głównych.

Erżi Orbanowa i Giza są siostrami w wieku szęśćdziesięciu kilku lat. Orbanowa mieszka w komunistycznym Budapeszcie, Giza przed laty wyjechała do syna do Niemiec; siostry często kontaktują się telefonicznie i listownie... Sztuka była przebojem repertuarowym w wielu krajach na początku lat 70. W Pradze głośna była inscenizacja Národního Divadla (1974, w rolach głównych Dana Medřicka i Vlasta Fabiánova), rok wcześniej w Warszawie jako Erżi zachwycała Irena Eichlerówna, której partnerowała Karolina Lubieńska (1973, reż. Jan Machulski, Teatr Narodowy, scena Teatru Małego).

W hradeckim przedstawieniu uwagę publiczności przyciąga kreacja Pavli Tomicovej, znana szerokim kręgom czeskiej publiczności z ról w serialach telewizyjnych, ceniona jako aktorka teatralna (m.in. laureatka nagrody Thalia za rolę Iriny w „Mewie” w reż. Vladimira Moravka, nagrodzonej w 2002 na naszym festiwalu; grała również w spektaklu „Jedlíci čokolády”, które zdobyło Złamany Szlaban w 2011).

Reżyserka Tereza Karpianus sięga po ten tekst po latach, by zaproponować teatr aktorski, skupiony na relacji sceny z widownią, a przede wszystkim po to, by opowiedzieć o starzeniu się, miłości, woli życia, siostrzanej bliskości i o niezłomnym optymizmie. Cieszyńscy widzowie z pewnością będą mogli powtórzyć to, co recenzent warszawskiej premiery Roman Szydłowski napisał przed laty: „Bawiłem się znakomicie. Śmiałem się głośno i serdecznie”.

Kontakt z redkacją .