Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wkrótce

XIX Przegląd Filmów Czeskich i Słowackich ''Kino na Granicy

data rozpoczęcia:
28.04.2017 00:00
data zakończenia:
03.05.2017 00:00
miejsce:
adres:
Kino Piast ul. Ratuszowa 1
XIX Przegląd Filmów Czeskich i Słowackich XIX Przegląd Filmów Czeskich i Słowackich ''Kino na Granicy

Kogo zobaczymy na Kinie na Granicy?
Znamy pierwszych gości 19. Przeglądu Filmowego w Cieszynie i Czeskim Cieszynie (28.04-3.05.2017)

Karolina Gruszka, Allan Starski i Milan Lasica - to ich retrospektywy będzie można zobaczyć podczas 19. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. W sumie pokazanych zostanie ponad 100 filmów, w tym najważniejsze dzieła kina środkowo-europejskiego i rekordowa liczba nowości.

Nadchodzi 19. edycja Kina na Granicy, która odbędzie się w dniach 28.04-3.05. 2017 w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Swój udział potwierdzili bohaterowie trzech pierwszych retrospektyw: Karolina Gruszka, Allan Starski i Milan Lasica. Przegląd filmów tych właśnie twórców uzasadnia Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy:

„Karolina Gruszka to rzadkie połączenie urody, talentu i inteligencji. Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami - Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i przede wszystkim, z Izabellą Cywińską. Z kolei Allan Starski to polski scenograf filmowy i teatralny, laureat kilkudziesięciu nagród, w tym Oscara za "Listę Schindlera" Stevena Spielberga. Współpracował wielokrotnie z Andrzejem Wajdą, a także m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim.“

Podczas przeglądu będzie można zobaczyć Karolinę Gruszkę m.in. w „Szczęście świata“ (Michał Rosa), „Inaland empire“ (David Lynch) czy „Kochankowie z Marony“ (Izabella Cywińska). Scenografię Allana Starskiego będzie można podziwiać w oskarowej „Liście Schindlera“ (Steven Spielberg), „Pannach z Wilka“ (Andrzej Wajda) czy „Pianiście“ (Roman Polański). Oprócz filmów, przy których pracował, zobaczymy także wystawę jego projektów, a także projekty Wiesławy Starskiej przedstawiające kostiumy do filmów oraz spektakli teatralnych i telewizyjnych.

O Milanie Lasicy tak mówi czeki dyrektor programowy Martin Novosad: „To nie tylko popularny słowacki aktor, ale także humorysta, dramaturg, pisarz, twórca tekstów, reżyser, moderator i piosenkarz. Do jego najpopularniejszych dzieł należą scenki odgrywane wraz z kolegą Júliuem Satinskim. Ich komizm polega na analizie banalnych sytuacji życiowych i przesuwaniu ich do granic absurdu”.

Milana Lasicę będzie można zobaczyć w „Obsluhoval jsem anglického krále“ (Jiří Menzel), „Vážení přátelé, ano!“ (Dušan Klein) czy „Srdečný pozdrav ze zeměkoule“ (Oldřich Lipský).


Przegląd odbędzie w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2017 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.


Kino na Granicy odsłania kolejne karty. W tegorocznym programie prześledzi losy niepokornych bohaterów filmowych w cyklu „Buntownicy i chuligani” i pokaże kultowe dzieła FAMU. Ogłasza również bohatera kolejnej retrospektywy, którym będzie Karel Roden, ale lista twórców, którzy pojawią się podczas tegorocznego wydarzenia jest znacznie dłuższa.

Wśród gości także twórcy najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, m.in.: Dorota Kolak, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik czy Maria Sadowska, którzy spotkają się z widzami przy okazji projekcji takich filmów jak: Sztuka kochania, Powidoki, Wołyń, Maria Curie czy Zjednoczone Stany Miłości. W programie nie zabraknie również najnowszych produkcji z Czech i Słowacji - Bába z ledu (Bohdan Sláma), Masaryk (Julius Ševčík) czy Piata loď (Iveta Grófová).

FAMU w roli głównej
Po zeszłorocznym przeglądzie twórczości łódzkiej filmówki przyszedł czas na retrospektywę FAMU. Ta jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie zasłynęła z autorskiej twórczości studentów i dającej im przestrzeń do realizacji kadry dydaktycznej. Uznanie zdobyła nie tylko dzięki wielu świetnym filmom studenckim, które zebrały niezliczoną ilość nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach, ale także dzięki temu, że gościła zagranicznych pedagogów, jak np. Jean-Claude Carriére oraz oferowała studia dla obcokrajowców. Spośród jej sławnych absolwentów należy wymienić Agnieszkę Holland, Emira Kustiricę, Gorana Paskaljevicia, jak również popularnych twórców czeskich – zdobywcę Oscara Miloša Formana, pisarza Milana Kunderę czy fotografa Tono Stano.

Jak na dojrzałe kino przystało, nie zabraknie „mocnych”, ale niezwykle aktualnych tematów. Organizatorzy zwracają uwagę na cykl „Buntownicy i chuligani”, stawiając pytanie - kim byli kiedyś, a kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem, ustrojem, społeczeństwem? W cyklu pokazane zostaną m.in.: Skřivánci na niti (Jiří Menzel), Nóż w wodzie (Roman Polański) oraz Wojna polsko-ruska (Xawery Żuławski) i Mniejsze niebo (Janusz Morgenstern).

Zobacz również: